Zalaszentgrót településfejlesztési lehetőségeit alapvetően korlátozza a településen és vonzáskörzetében a népesség alacsony száma, annak gyors fogyása, a népesség elöregedése és a képzett munkaerő hiánya. A település munkaerő és népességmegtartó erejét korlátozza a munkalehetőségek és különösen a képzett munkaerőt megtartó munkahelyek hiánya. Ördögi kör, melyből meg kell találni a kiutat.
Ennek egyik eszköze a 2021. decemberében zárult, vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósított TOP-1.1.1-15-ZA1-2016-00002 azonosító számú „Zalaszentgrót Déli ipari terület fejlesztése” című projekt.
Zalaszentgrót Város Településfejlesztési Koncepciója alapján a város hosszú távú (15-20 évre szóló) stratégiai célja a stabil, kiszámítható gazdasági növekedés megvalósítása a fenntarthatóság biztosítása és a foglalkoztatás színvonalának egyidejű javítása révén egy vonzó, élhető városi környezettel rendelkező, a táji értékekre és fenntartható gazdaságfejlesztésre alapozó település létrejötte.
Ezen célok elérését segítik a rövid távú célok:
- Munkahelyteremtő beruházások ösztönzése
- A beruházások részére területbiztosítás, további iparterületek kialakítása a szükséges közmű- és úthálózatok kiépítésével
- A helyi vállalkozások megtartása, fejlesztéseik támogatása
- Új technológiák megjelenítése
A megvalósult projekt célcsoportja:
Zalaszentgrót és a járás vállalkozásai és lakossága (közvetlen és közvetett módon egyaránt érintve). Az iparterületre betelepülő vállalkozások, itt működő meglévő vállalkozások, illetve ezek munkavállalói.
A projekt tartalma:
Zalaszentgrót Város Önkormányzat korábban kialakította a város D-i részén az ipari területet, melynek infrastruktúrával ellátott része már beépült. A terület a város belterületétől délkeleti irányban helyezkedik el. A határain alapközművekkel beépített. Közúti kapcsolata a 7336 sz. közútról történik.
A város a közművek nélküli területet még nem tudta értékesíteni, mert az ebből fakadó plusz költségek jelentős terhet jelentenének a vállalkozásoknak, mely által működésük lehetetlenülne el. Ezért volt szükséges az infrastrukturális háttér kiépítése: meglévő út szilárd burkolattal történő ellátása, víz és csatornarendszer kiépítése és villamos energia ellátás biztosítása.
A megvalósult fejlesztés közvetlenül hozzájárul a település, a munkanélküliséggel sújtott járás és a megye foglalkoztatás-növeléséhez, vagy a foglalkoztatottság megtartásához.
A város vezetése érdemi, folyamatos és szervezett párbeszédet folytat a városi lakossággal, a letelepült vállalkozásokkal és a helyi civil szervezetekkel valamint a térség meghatározó egyéb szereplőivel. Az önkormányzat szorosan együttműködik a különböző fejlesztések megvalósításánál a helyi civil szervezetekkel, úgy mint a Zalaszentgróti Városvédő Polgárőr Egyesülettel, a Zala Termálvölgye Egyesülettel, valamint a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal és a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával.